Život s mozkovou obrnou: Vašík miluje plavání a kreslení, teď ho čekají rehabilitace za téměř sto tisíc

Čtyřletý Vašík z Prahy  žije s diagnózou mozkové obrny, díky častému a poctivému cvičení s rodiči má šanci jednou samostatně chodit. Velkou motivací je pro něj kolektiv zdravých dětí, především mladší bráška, se kterým by si v budoucnu rád třeba zahrál fotbal.

V devíti měsících mu lékaři diagnostikovali mozkovou obrnu. „Cvičíme od malička intenzivně Vojtovu metodu, a to i sedmkrát denně, jako doplnění k Vojtovce cvičíme Bobath metodu, jezdíme do lázní a chodíme plavat. S manželem hledáme stále nové možnosti, jak Vašíkovi co nejlépe pomoci,” říká maminka Michaela.

Dnes se Vašek pohybuje primárně střídavým lezením. Má evidentní touhu chodit a snaží se postavit. Chodí do speciální mateřské školy, kde má sice asistenci, kterou potřebuje, jinak je ale v kolektivu zdravých dětí, což pro něj má velký přínos především po psychické stránce a slouží mu tak i jako motivace k rozvoji. Hnacím motorem je pro něj také mladší, téměř roční bráška.

“Váša má hodně rád rukodělné práce jako jsou tvoření, malování, lepení. Hrozně rád  čte, miluje knihy a vyprávění příběhu. Také miluje vodu a plavání. Nejraději je, když se sejde celá rodina a vyrazíme společně na piknik,” říká maminka Michaela.

Rodiče by teď synovi rádi dopřáli měsíční intenzivní terapii v Neurorehabilitační klinice Axon. Cena individuální terapie pro Vaška je 90 740 Kč.

„Vaškovi rodiče intenzivně pracovali na schopnosti střídavého lezení, pro další postup v rehabilitaci je nezbytné  naučit se správný stereotyp střídavých pohybů. Na klinice budeme pracovat na zpevnění trupu a později bude Vašek cvičit chůzi na robotickém přístroji Lokomat,” říká primářka a zakladatelka MUDr. Jarmila Zipserová.

Podpořit Vašíka můžete na dárcovské platformě Donio.cz (https://www.donio.cz/Vasek) nebo prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/2010, který je spravován Nadačním fondem AXON. Do poznámky pro příjemce stačí napsat „Václav Blahovec” nebo uvést variabilní symbol 20034.

Foto: Nováková vaří z vody

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.